Zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne

Szanowne Panie,

zapraszamy na bezpłatne badania mammograficzne, które można wykonać 23 lutego 2022 roku za budynkiem Urzędu Gminy zduny w busie mammograficznym.

Badanie mogą wykonać wszystkie panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez NFZ.

Umów mammografię telefonicznie 42 254 64 12
lub skorzystaj z możliwości rejestracji on-line

Mammografia – na czym polega badanie

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Ponadto, jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach.

Najważniejszą częścią badania jest pozycjonowanie, czyli prawidłowe ułożenie piersi. Badanie mammograficzne wymaga ucisku, dzięki czemu otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia, eliminując wszelkie nieczytelne obrazy spowodowane ruchem. Odpowiedni ucisk piersi zmniejsza również dawkę promieniowania, co daje bezpieczeństwo i minimalizuje narażenie ciała kobiety na skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po nadmiernym napromieniowaniu. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów.

Jak przygotować się do mammografii?

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się od pasa w górę.

Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu.

Jeśli wykonujesz mammografię regularnie w naszej pracowni lub mammobusie, to wszystkie Twoje badania są archiwizowane. Lekarz radiolog oceniający Twoje zdjęcie mammograficzne ma możliwość porównania go z poprzednim zdjęciem, dzięki temu może śledzić zmiany w piersiach, które zachodzą między badaniami.

Serdecznie zapraszamy Wszystkie Panie do skorzystania z badań !

Wcześniejszy post: Informacja o awarii sieci wodociągowejNastępny post Przerwa w dostawie wody