Odpady cennym surowcem
System gospodarki obiegu zamkniętego jest jednym z filarów działalności na rzecz ochrony środowiska. Jako kluczową korzyść wynikającą z procesu, wymienia się efektywne wykorzystanie odpadów i nadanie im drugiego życia poprzez recykling i przywrócenie ich do obiegu. Osiągnięcie tego celu opiera się na odpowiednim przetwarzaniu odpadów – cennych surowców, dzięki którym na przykład ze zużytego plastikowego pudełka możemy stworzyć nowe pudełko lub artykuły gospodarstwa domowego, a ze słoika wytworzyć szklaną butelkę. Aby jednak było to możliwe, niezbędna jest właściwa segregacja, za którą odpowiedzialny jest każdy z nas. Jak zatem poprawnie segregować odpady?
METALE I TWORZYWA SZTUCZNE
Wrzucamy:
- zgniecione butelki po napojach
- plastikowe opakowania po produktach spożywczych
- puszki, kapsle, metale kolorowe Nie wrzucamy:
- nieopróżnionych butelek i pojemników
- plastikowych zabawek
- zużytych baterii i akumulatorów
PAPIER
Wrzucamy:
- opakowania z papieru, karton
- katalogi, ulotki
- gazety i czasopisma Nie wrzucamy:
- zużytych chusteczek i ręczników papierowych
- papieru powleczonego folią
- papieru zatłuszczonego SZKŁO
Wrzucamy:
- butelki i słoiki po napojach i żywności
- szklane opakowania po kosmetykach Nie wrzucamy:
- ceramiki, kryształów, porcelany
- szkła okularowego
- żarówek i świetlówek ODPADY BIODEGRADOWALNE
Wrzucamy:
- odpadki warzywne i owocowe
- gałęzie
- skoszoną trawę, liście, kwiaty
Nie wrzucamy:
- kości zwierząt
- leków
- drewna impregnowanego ODPADY ZMIESZANE
Do pojemników z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych i tych, które należy oddawać w specjalnie wyznaczonych punktach.
Źródło energii ukryte w odpadach
Co jednak dzieje się z odpadami, których nie da się powtórnie wykorzystać? Nawet takie znajdują swoje zastosowanie, ponieważ z pozoru bezwartościowe odpady stają się paliwem i jednocześnie źródłem energii. Instalacje termicznego przekształcania odpadów z energii odzyskanej z procesu spalania odpadów, produkują energię elektryczną oraz cieplną. .
Należy pamiętać również o odpowiednim zagospodarowaniu odpadów problemowych i niebezpiecznych, w tym: papa, styropian, wełna mineralna, opony, sprzęt RTV i AGD, czy odpady po żrących środkach chemicznych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u zorganizowanym przez gminę.
Wnioski? Najwyższa pora wyrzucić z naszego słownika słowo „śmieci” i zastąpić je słowem „ odpady”, bowiem odpowiednio segregowane stanowią wartościowe zasoby. Każde nadające się do recyklingu: plastikowa butelka, szklany słoik, karton, papier, aluminiowa puszka, czy roślinne resztki to cenne surowce. A z każdym odpadem, który uda się przetworzyć, razem domykamy obieg gospodarki cyrkularnej i kreujemy czystą przyszłość.